Poučení po chirurgickém výkonu

Obecný režim


Po chir. výkonu je vhodné v prvních 3 dnech ránu chladit přikládáním ledových obkladů (tzv. suché obklady, tj. namražené gelové sáčky, případně sáček mražené zeleniny zabalené do utěrky či kapesníku, užívání namočených textílií není vhodné) na tvář nad operovanou oblastí (asi 20 minut přiloženo, potom asi 30 minut bez obkladu), které je možné doplnit i požíváním např. zmrzliny. Ledování v pozdější době nebývá vhodné. Při poloze vleže mějte horní polovinu těla ve zvýšené poloze (více polštářů pod hlavu). Do zhojení slizniční rány je nevhodná expozice sluncem nebo pobyt v teplém prostředí, je nevhodné prašné či jinak znečištěné / zakouřené prostředí, je nevhodná nadměrná fyzická námaha.

V nejbližších dnech po chirurgickém výkonu v dutině ústní bývá pravidelně přítomná bolest, otok a případně krevní podlitina (hematom). Tyto příznaky jsou dány vlastním chirurgickým zákrokem a odtahováním tváří. Jejich velikost a trvání závisí na rozsahu výkonu a jsou individuální. Bolest bývá tupá, tlačivá a objevuje se po odeznění lokální anestesie (2-5 hodin po zákroku), otok a hematom bývají individuální, více se objevují u žen. Otok může v horní čelisti někdy zasahovat až na dolní oční víčko, v dolní čelisti podél hrany dolní čelisti. Bolest lze tlumit ledovými obklady a léky proti bolesti (analgetika) - např. běžně dostupný Ibuprofen (pokud není v rozporu s celkovým onemocněním), které je vhodné začít užívat již v době po zákroku a v prvních dnech pravidelně časovaně (tzn. nenechat ránu rozbolet) a dále několik dní dle potřeby. Otok a hematom lze tlumit ledovými obklady a léky jako např. Wobenzym, Aescin, Cyclo 3, aj.
Antibiotika jsou předepisována jen v určitých situacích.
Zmíněné příznaky nicméně nejsou ničím neobvyklým a během několika dnů postupně mizí.

Pokud silné bolesti trvají více než 10 dní nebo nejsou tlumitelné léky, bolest je škubavá, otoky zvětšují, šíří dále, objevuje se zatuhnutí otoku, teplé bolestivé zarudnutí nad operovanou oblastí, při ztíženém otvírání úst, při hnisání rány - objeví se zápach z úst, kontaktujte naši ordinaci.
 
Po výkonu necháváme přes ránu zakousnout namočený smotek sterilní gázy, což napomáhá k zástavě krvácení rány. Je vhodné jej ponechat zakousnutý cca 20minut. I poté se může objevit malá příměs krve ve slinách (růžové sliny).
V případě výraznějšího prosakování krve z rány použijte přežehlený srolovaný látkový kapesník, který namočte a vložte do skusu přes ránu. Lze takto skousnout i namočený sáček černého čaje. Takto jej ponechte 30 minut.
Pokud ani poté krvácení neustává, kontaktujte naši ordinaci.

V den výkonu do večera nevyplachujte ústa (z důvodu zastavení krvácení a dobrého hojení rány), ale pochopitelně jezte a pijte (na týden zvolte měkčí až kašovitou stravu a využívejte neoperovanou stranu, aby nedošlo k namáhání rány, která je fixována jemnými stehy), bolest a otok nesmí být důvodem k přerušení příjmu tekutin. Nedoporučuje se silná káva a mléčné výrobky.
Po zákroku je zakázáno kouřit a pít alkoholické nápoje,

V prvních hodinách po výkonu bývají necitlivé rty, tvář či část jazyka. Dávejte proto pozor při jídle, abyste se kousáním neporanili. Do odeznění lokální anestesie je lépe nejíst a vyhnout se horkým nápojům.
Pozor - zejména děti mívají tendenci si znecitlivělý jazyk/ret/tvář přikusovat a je třeba jim v tom počas působení anestesie důsledně bránit.

Od druhého dne můžete dutinu ústní lehce vyplachovat (výplach převalovat v ústech) např. chladným odvarem heřmánku, řepíku, šalvěje nebo volně (bez receptu) dostupnými ústními vodami s obsahem chlorhexidinu 0,2% (např. Corsodyl, Curasept, Parodontax, Paroex,...) 1minutu 2x denně po 12 hodinách (po jídle), roztok Listerinu není v prvním týdnu po operaci vhodný.

Po chirurgickém výkonu bývají pacienti mírně unaveni a bývá zvýšena tělesná teplota (tj. do 37.5OC). Při celkové schvácenosti či horečce (zvýšení tělesné teploty nad 38OC) kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Po výkonu může být otlačený koutek úst, případně mírně zraněný (pokud trpíte popraskanými rty). Je vhodné rty po výkonu mazat např. vazelínou, z komerčních přípravků např. Infadolan, Calcium pantothenicum a jiné.

I po chirurgickém výkonu v dutině ústní je nutné normálně čistit chrup, s jistou šetrností v místě rány. Stehů a okraje rány se kartáčkem nedotýkejte.

Řádně užívejte zubním lékařem předepsané léky (např. antibiotika) i svoje běžné léky (pokud lékař neurčí jinak). V případě antibiotik je pro jejich lepší toleranci vhodné současné užívání probiotik.

Pracovní neschopnost (1 týden, event.. i déle) je vhodná po náročnějších chirurgických výkonech, u pacientů pracujících na exponovaných pozicích, v kontaktu s lidmi, dále v provozu spojeném  prašností a horkem či s fyzicky náročnou prací. Důvodem je otok, hematom a hojící se operační rána.
Stehy se odstraňují za 7-10 dní, některé stehy mohou být vstřebatelné, každopádně je třeba ránu zhruba po týdnu zkontrolovat - nejč. ošetřujícím lékařem, případně Vaším praktickým stomatologem.
Některé zákroky vyžadují kontrol více.

Dodržení tohoto režimu je nezbytné pro minimalizaci pooperačních obtíží a pro nerušené hojení. Pokud máte obtíže či obavu, že Váš stav není v pořádku, neváhejte nás kontaktovat - viz Kontakty a Ordinační hodiny.

Po zavedení implantátů a augmentacích, vč socket preservation

obecný režim - viz výše, akcentována je ústní hygiena a stop kouření !
● dodržujte klidový režim, vyhněte se vibracím a nárazům (běh, doskoky, kontaktní sporty,....) cca měsíc po výkonu !
● v případě zakousávání tamponu po výkonu nad ránu, provádějte toto s velkou šetrností a bez přílišného tlaku, důvodem je riziko selhání hojení měkké tkáně nad implantátem. Ze stejného důvodu nepoužívejte snímatelnou nahradu první dva týdny po výkonu
● jsou ordinována antibiotika (běžně na 1 týden)
● po augmentacích kostním granulátem často dochází k odchodu malého množství granulek materiálu z rány a není třeba se toho obávat
 

Po ošetření komunikace s čelistní dutinou

obecný režim - viz výše
● jsou ordinována antibiotika na 1 týden
● jsou vhodné dekongesční nosní kapky (Olynth, Sanorin),
● je nutné nekouřit !!!
Splodiny tabákového kouře v tomto případě působí z obou stran rány (z úst i z čelistní dutiny) a nezhojení plastiky je pak téměř pravidlem
● zhruba 3 týdny je třeba nesmrkat a nekýchat,
Při pocitu nucení ke smrkání je lépe použít nosní kapky. Pokud je smrknutí nevyhnutelné, potom jej provádějte s minimálním tlakem. Při nevyhnutelnosti kýchnutí tak učiňte s otevřenými ústy, důvodem je riziko náhlého vzestupu tlaku v nosní a potažmo čelistní dutině, které může vést k uvolnění slizniční rány, což v případě tohoto zákroku může znamenat obnovení a nezhojení komunikace s čelistní dutinou a příp. nutnost zákrok opakovat.
Ze stejného důvodu se vyhněte plavání pod vodou a potápění (vydechování proti odporu) či létání letadlem, silovým a náročným sportům (zadržování vzduchu, možnost nechtěného přefouknutí), vyplachování úst s přílišným tlakem uvnitř dutiny ústní, hra na dechové hud. nástroje, pití brčkem, plivání apod.

● ústa se od druhého dne po výkonu vyplachují 1-2 týdny nejlépe roztokem chlorhexidinu 0,2% (např. Corsodyl)
3x denně (po jídle, 1minutu, bez nadměrného úsilí),
● je nutná šetrná, ale důsledná ústní hygiena, pouze se kartáčkem nedotýkat stehů (je vhodný jednosvazkový kartáček)
● zhruba týden měkká-kašovitá strava, využívejte druhou stranu úst, při pití nepoužívat brčka (podtlak v ústech)
● první týden po výkonu nenoste případnou snímací náhradu
analgetika 
● stehy se odstraňují minimálně týden po výkonu
● jelikož je rána propojená s čelistní dutinou, zákonitě do ní během výkonu mírně nakrvácí. Následně se tato sražená krev uvolňuje postupně během několika dní nosem ven (v noci při změnách polohy). Je proto vhodné zpočátku mezi hlavu a polštář umístit např. utěrku / plínu či jinou textilii, aby se nepotřísnilo ložní prádlo. Pokud ležíte, mějte hlavu ve zvýšené poloze.
V případě selhání kvalitního zhojení komunikace s čelistní dutinou je nutné výkon opakovat a každý další výkon je pak prováděn v komplikovanějším terénu. Proto mějte, prosím, zmíněný režim na paměti, aby u Vás hojení proběhlo ideálním způsobem. V případě komplikací nás včas kontaktujte (výtok čerstvé krve nebo hnisu z úst/nosu, zápach z nosu, uvolnění stehu, horečky, apod.).


 

Vytvořeno službou Webnode